Dorastamy, dojrzewamy…nieustannie.
Odkrycie tego faktu dla jednych jest naturalnym procesem w rozwoju, dla innych niespodziewanym zaskoczeniem. Czasami ku wielkiemu zdziwieniu otoczenia, najbliższych stajemy się „nagle” dorośli.
Co w sytuacji, gdy „odkryciu” dorosłości towarzyszy pojawienie się pewnych trudności? Często takie myślenie towarzyszy otoczeniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Kiedy zaczyna się kolejny etap, wcześniej nieeksplorowany i pojawia się wiele pytań o przyszłość. Zaczyna się przeprawa przez; orzecznictwa, renty, sądy, ubezwłasnowolnienia. Pytania o to co jeszcze można, a czego już nie wolno? Jak zapewnić bezpieczeństwo, nie ograniczając? I pomimo wszystko czerpać radość z dorosłości.
Jak my widzimy tą dorosłość?
Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzimy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną od 2017 r. Nazwaliśmy go Centrum Aktywności -Twórcze Odkrywanie Niezależności, ponieważ staramy się tutaj pracować, wychodząc z założenia, że być dorosłym to, być niezależnym na ile się da. Na co dzień z naszymi uczestnikami podejmujemy działania, które pozwalają na twórcze odkrywanie tej właśnie niezależności w dorosłości. Czasami jest to kwestia przygotowania posiłku, czasami decyzja o zakupie czegoś, a czasami nawet o podjęciu zatrudnienia. Wyborów dokonujemy codziennie, z konsekwencjami tych wyborów mierzymy się wciąż. Możliwość ich dokonywania sprawia, że dojrzewamy do kolejnych i tak nieustannie – twórczo odkrywamy naszą niezależność.
Nasza oferta
Oferta naszego Centrum obejmuje aktywności i treningi indywidualne i grupowe w zakresie:
- umiejętności interpersonalnych, treningu umiejętności społecznych, komunikacji interpersonalnej (w tym alternatywnej)
- organizacji i funkcjonowania osobistego i społecznego
- radzenia sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych
- rozwijania zainteresowań, organizacji czasu wolnego
- umiejętności gospodarowania środkami finansowymi
- dbałości o siebie, wygląd zewnętrzny.
Nasze działania nie mogłyby się realizować gdyby nie wsparcie innych podmiotów, które chcą angażować się w projekty pomocowe. W tym roku Stacha Moya przekazała nam 10 000 zł na zakup paliwa. Środki te bardzo pomogły nam w sfinansowaniu dowozu uczestników na zajęcia.
Jeśli masz ochotę odkrywać razem z nami zapraszamy do kontaktu: